بخش های پایگاه
غیبت امام زمان (عج)
روز شمار:225 روز 18 ساعت
سال شمار:1142 سال
نصب سردیس شهید لطیف در بوستان ولایت

 

نصب سرديس شهيد لطيف رنجبري در بوستان ولايت نويد شاهد: سرديس شهيد لطيف رنجبري در بوستان ولايت نصب شد. رنجبري در گفت و گو با خبرنگار نويد شاهد با اعلام اين خبر گفت: روند ساخت سرديس فايبر گلاس سروان شهيد « لطيف رنجبري» كه در دومين سمپوزيوم مجسمه سازي از سوي صفورا فدايي ساخته شده بود ، حدود هشت سال زمان برده است. فرزند شهيد رنجبري تصريح كرد: اگرچه خانم فدايي زحمت زيادي براي ساخت اين سرديس كشيده اند اما خانواده شهيد با اين سرديس از نظر شباهت با شهيد، ارتباط برقرار نكردند و هم چنين آنها توقع داشتند سرديس مانند سرديس هاي ديگر اين سمپوزيوم از جنس برنزي ساخته مي شد، لذا ما در حال پي گيري ساخت سرديس ديگري از جنس بهتر به دست هنرمندي تواناتر هستيم.

فرزند شهيد رنجبري با ابراز ناراحتي نسبت به وضعيت محافظت از سرديس هاي شهيدان در بوستان ولايت گفت: متأسفانه به دليل موقعيت خاص فرهنگي منطقه، برخي افراد نظافت سرديس ها را رعايت نمي كنند و دل خانواده شهيدان را مي آزارند. وي بيان كرد: سرديس گچي ساخته شده شهيد رنجبري در دومين سمپوزيوم مجسمه سازي سرديس شهداي دفاع مقدس كه با همكاري سازمان زيباسازي شهرداري تهران و انجمن هنرمندان مجسمه ساز از اول تا 10 خردادماه سال گذشته در بوستان ولايت در انتهاي بزرگراه نواب صفوي، ابتداي بزرگراه شهيد تندگويان به نمايش درآمد، اين سرديس در حال حاضر، قالب گيري پلي استري شده و درجايگاه مناسب خود نصب شد.

وي با اشاره به سايت شخصي شهيد كه به همت خانواده شهيد لطيف رنجبري راه اندازي شده است، گفت: آدرس اين سايت كه با بيست و هشتمين سالگرد شهادت پدرم در سال گذشته استارت زده شد و در بيست و نهمين سالگردش تكميل خواهد شد، عبارت است از : http://shahidlatif.ir/# و ما اميدواريم به عنوان الگويي براي ديگر خانواده هاي شهدا قرار بگيرد تا فرهنگ ايثار و شهادت ترويج شود.

رنجبري با اشاره به انتشار كتاب زندگينامه شهيد لطيف رنجبري تا يك ماه ديگر گفت: نويسنده اين كتاب محمدعلي آقاميرزايي است كه تا يك ماه ديگر براي سالگرد شهيد آماده و توزيع مي شود. روند ساخت بوستان هاي جديد تهران، با نصب آثار هنري به خصوص مجسمه ها و سرديس هايي از مفاخر و شهداي دوران دفاع مقدس همراه بوده است كه اقدام بسيار شايسته اي از سوي سازمان زيباسازي شهرداري تهران در جهت بهره گيري از هنرهاي تجسمي به خصوص مجسمه سازي براي زيباسازي شهر در راستاي اهداف و آرمان هاي انقلاب و دفاع مقدس محسوب مي شود. علاوه بر بوستان ولايت كه براي نصب سرديس هاي شهدا در نظر گرفته شده است،بوستان بزرگ «جوانمردان» نيز كه در غرب تهران مراحل ساخت آن به پايان رسيده است به محلي براي نصب مجسمه ها و تنديس هاي جوانمردان اختصاص يافته است كه اين تصميم هنوز در مراحل مقدماتي و اداري است.

نخستين سمپوزيوم مجسمه سازي سرديس شهداي دفاع مقدس سال گذشته با حضور 9 هنرمند برگزار شد و سرديس هاي شهيد ستاري، شهيد ابراهيم همت، شهيد صياد شيرازي، شهيد حاج احمد متوسليان، شهيد كشوري، شهيد شيرودي، شهيد باقري، شهيد وراميني و شهيد موحد دانش را به ترتيب مرتضي نعمت اللهي، حبيب الله رضايي، نادر قشقايي،جعفري نجيبي، ملك داديار گروسيان، قدرت الله معماريان، بيژن غنچه پور، علي لوايي و حسين علي عسگري در مدت زمان يك هفته ساختند كه اكنون برخي از اين آثار قالب گيري برنزي شده و در نقاط مختلف شهر تهران نصب شده است.

پنجاه و دو سرديس از شهداي دوران دفاع مقدس ماحصل برگزاري دو دوره سمپوزيوم مجسمه سازي سرديس شهداي دفاع مقدس است كه چندي پيش دومين دوره آن با حضور 43 هنرمند مجسمه ساز برگزار شد. سال گذشته نيز اين سمپوزيوم با حضور 9 هنرمند برگزار شد و اكنون سازمان زيباسازي شهرداري تهران صاحب 52 سرديس از شهداي دفاع مقدس است كه آثار نخستين سمپوزيوم قالب گيري برنزي شده و آماده نصب است و آثار دومين سمپوزيوم نيز هم اكنون در نگارخانه برگ (عمارت عين الدوله) واقع در ميدان هروي به صورت نمايشگاهي چيدمان شده است كه قرار است بعد از تبديل شدن به برنز در بوستان ولايت نصب شود.

 

http://www.navideshahed.com/fa/index.php?Page=definitionnews&UID=357060

نام کاربری:
رمز عبور:
  
عضویت در پایگاه  
مدت زمان فراق
روز شمار:234 روز 23 ساعت
سال شمار:33 سال
سی و چهارمین سالگرد
روز شمار:131 روز 0 ساعت